wentylator-bocznokanałowy

Prawidłowy obieg powietrza jest konieczny nie tylko w każdym budynku mieszkalnym, ale również w wielu innych sytuacjach, w tym również w niektórych gałęziach przemysłu. Przykładem są nowoczesne wentylatory bocznokanałowe. Czym są, do czego służą i gdzie mają zastosowanie?

Wentylator bocznokanałowy – co to takiego?

Tego rodzaju wentylator to zaawansowana pod względem technologicznym maszyna, której zadaniem jest przetłaczanie powietrza, a także zasysanie i sprężanie różnego rodzaju substancji niewybuchowych. Jest on także często nazywany pompą lub sprężarką próżniową. Takie innowacyjne rozwiązania mają zastosowanie w bardzo różnych sytuacjach i gałęziach przemysłu. Dzięki nim poprawiają się warunki pracy, a same urządzenie są bardzo wydajne i ciche. Ponadto mogą one generować wyższe ciśnienia pod pomp przemysłowych.

Jak działają wentylatory bocznokanałowe?

Działanie tych urządzeń opiera się na wytwarzaniu podciśnienia, które wpływa na zwiększenie napływy mediów. Ich najważniejszym elementem jest wirnik, który znajduje się w wytrzymałej i odpornej na działanie różnego rodzaju czynników obudowie. Ponadto obudowa ta jest tak skonstruowana, aby tłumiła hałas generowany przez urządzenie, dzięki temu wentylatory bocznokanałowe są także wydanymi i cichymi urządzeniami o bardzo różnorodnym zastosowaniu.

Urządzenia te są dostępne w bardzo różnych rodzajach i wariantach, a ich wybór uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i warunków, w jakich przyjdzie im pracować. Mogą różnić się one między innymi silnikiem, korpusem, a także odpornością na wysoką temperaturę czy przeznaczeniem, np. do pracy z napędem pasowym, hydraulicznym czy spalinowym.

Jakie zastosowanie mają systemy wentylatorów bocznokanałowych?

Wentylatory bocznokanałowe mają bardzo szerokie i różnorodne zastosowanie. Wykorzystywane są między innymi w transporcie pneumatycznym, gdzie odpowiadają za prawidłowe magazynowanie materiałów sypkich, np. zboża czy żwiru, a także w transporcie nieagresywnych i niewybuchowych gazów. Ponadto mają one także zastosowanie przy produkcji folii bąbelkowej oraz w branży wodno-kanalizacyjnej. Używa się ich między innymi w przydomowych oczyszczalniach, gdzie służą do napowietrzania zanieczyszczeń, a także do odwadniania miazgi papierowej, w prasach drukarskich, suszarniach, podnośnikach pneumatycznych, a nawet w ogrodnictwie i rolnictwie, np. do napowietrzania oczek wodnych i stawów. Dlatego też urządzenia te mogą się różnić od siebie w zależności od tego, w jakich warunkach przyjdzie im pracować.