Przewożenie sypkich artykułów nie jest łatwe. Trzeba bardzo uważać, by mogły one bezpiecznie i w całości dotrzeć do miejsca przeznaczenia. W końcu trudno sobie wyobrazić, by podczas każdego parkowania część sypkiego ładunku zsuwała się z przyczepy lub by była przez całą trasę wywiewana przez pęd powietrza. Stąd też konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie ładunku, które będzie trwałe i mocne. Co sprawdza się najlepiej?

Wybierz plandeki

Plandeki na wymiar mają wiele zastosowań. Są one wprost niezastąpione, jeśli chodzi o transport materiałów sypkich. Takie plandeki można dostosować do każdego rodzaju samochodu, więc nie ma ryzyka, że nie będą leżeć idealnie. To niezwykle ważne, bo plandeka, która ma skutecznie chronić ładunek, musi być szczelnie dopasowana do wielkości samochodu. W przeciwnym wypadku może się zdarzyć, że część transportowanego ładunku będzie przesypywać się poprzez szczeliny w niedopasowanej plandece. Taka sytuacja jest niedopuszczalna. Łatwo jest sobie wyobrazić, jakim problemem byłoby obsypywanie się piasku z jadącego pojazdu na innych uczestników ruchu. To nie tylko straty pod kątem ilości przewożonego towaru, ale także zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Co o tym mówią przepisy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami sypkie towary muszą być przewożone w skrzyniach z zasłonami. Oznacza to właśnie, że muszą one być zapakowane na samochody przykryte plandekami w dobrze dobranym rozmiarze. Pamiętajmy, że dobranie plandeki idealnie do rozmiaru skrzyni wcale nie jest łatwe. Najczęściej trzeba zdecydować się na jej zamówienie na wymiar. Warto też pamiętać, że plandeka jest doskonałym miejscem do umieszczenia na nim znaków firmowych np. logo i danych kontaktowych do firmy, która realizuje transport. To świetna okazja do tego, by się zareklamować.

Nie tylko materiały sypkie

Kolejną kwestią jest to, że plandeki sprawdzają się także w transportowaniu towarów, które nie są sypkie. Mogą one skutecznie zabezpieczać kartony, palety, meble czy innego typu ładunki. Plandeka na wymiar chroni przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, mocnymi powiewami powietrza, jakie mogą występować podczas jazdy samochodem oraz przed ciekawskimi spojrzeniami. Dzięki nim żaden element ładunku nie powinien wylądować na drodze i nie powinien on stwarzać niebezpiecznej sytuacji dla innych uczestników ruchu. Dobre i skuteczne zabezpieczenie przewożonego ładunku jest obowiązkowe i w żadnym wypadku nie należy podchodzić do niego lekkomyślnie. Postawienie na plandekę na wymiar będzie najlepszym i równocześnie najprostszym rozwiązaniem.