projektowanie-ogrodów-kraków

Wiele osób, które posiada dom lub mieszkanie na parterze dysponuje własnym ogrodem. Aby jednak w pełni wykorzystać atuty tej zielonej przestrzeni, warto mądrze ją rozplanować i podzielić na strefy. W każdym ogrodzie powinno znaleźć się miejsce na relaks, zabawę oraz rodzinne biesiady. Nie mając pojęcia o projektowaniu terenów zielonych, warto poprosić o profesjonalną pomoc w tym zakresie.

Jakie aspekty należy uwzględnić przy projektowaniu ogrodu?

Osoby, które nigdy wcześniej nie były odpowiedzialne za planowanie ogrodu mogą nie zdawać sobie sprawy, ile aspektów powinien uwzględniać profesjonalny projekt. Do podstawowych kwestii, jakie trzeba określić przed rozpoczęciem prac koncepcyjnych należy nasłonecznienie danego miejsca, rodzaj gleby, jej wilgotność, a także pochylenie terenu. Takie dane pozwalają dobrać odpowiednie gatunki kwiatów, krzewów lub drzew do ogrodu. Planując nasadzenia, trzeba również uwzględnić zależności pomiędzy niektórymi roślinami. Warto bowiem podkreślić, że niektóre gatunki drzew nie stanowią dla siebie dobrego towarzystwa i posadzenie ich w bliskim sąsiedztwie może skutkować obumarciem obu roślin. Niewiele osób, które nie zajmują się projektowaniem ogrodów zawodowo, ma tak rozległą wiedzę na temat botaniki. Z tego względu zaplanowanie przestrzeni i nasadzeń w ogrodzie warto zlecić doświadczonym specjalistom. Projektowanie ogrodów Kraków to gwarancja projektu spójnej zielonej przestrzeni przed domem, w której każda roślina będzie mogła rosnąć i cieszyć oczy domowników przez długi czas.

Projektowanie ogrodów Kraków – przygotowanie ogrodu skrojonego na miarę potrzeb klienta

Przed skorzystaniem z pomocy profesjonalistów zajmujących się aranżacją ogrodów, warto dokładnie sprecyzować swoje oczekiwania. Dzięki otrzymaniu szczegółowych informacji o budżecie klienta, możliwych nakładach czasu na pielęgnację roślin oraz osobistych preferencjach dotyczących stref i przeznaczenia przydomowego zakątka zieleni, projektowanie ogrodów Kraków przygotuje projekt, który w pełni odpowie na potrzeby domowników. Warto podkreślić, że w każdym ogródku powinna znaleźć się:

  • strefa reprezentacyjna, która zwykle zaplanowana jest przy wejściu do domu lub mieszkania,
  • strefa wypoczynkowa, wyznaczana w zacisznym kąciku ogródka
  • oraz strefa gospodarcza, w której znajdować powinien się składzik lub szopka na narzędzia i sprzęt ogrodowy.

Takie rozplanowanie przestrzeni sprawia, że ogród spełnia wszystkie pożądane funkcje, od miejsca zabaw i rekreacji po wizytówkę, która przyciąga wzrok sąsiadów oraz przechodniów.

Projektowanie ogrodów Kraków to gwarancja profesjonalnej pomocy w planowaniu i aranżowaniu zielonej przestrzeni wokół domu, która powinna być nie tylko zjawiskowa, ale również praktyczna i łatwa w pielęgnacji.