krzem-organiczny

Krzem to jeden z ważniejszych pierwiastków dla ludzkiego organizmu. Większość osób zna go ze zdolności do dbania o stan skóry, włosów i paznokci, co sprawia, że najczęściej sięgają po niego kobiety dbające o wygląd, a powinni to też robić sportowcy, u których zwiększona dawka krzemu może prowadzić do znacznie lepszej kondycji. A w jaki sposób uzupełnić ten pierwiastek w codziennej diecie? Czy sięgnąć w tym celu po krzem organiczny w tabletkach, czy może jednak pobierać go z naturalnych źródeł?

Gotowcom mówimy NIE

W diecie przeciętnego człowieka najwięcej jest dwutlenku krzemu, albowiem substancja ta jest popularnym dodatkiem do żywności, występującym m.in. w zupkach typu instant, cukrze pudrze, gotowych mieszankach przypraw oraz kawie rozpuszczalnej. Dwutlenek krzemu nie jest czymś szkodliwym czy niezdrowym, ale nie należy go traktować jak dobrego źródła krzemu. Krzem występujący w tej postaci jest bardzo słabo przyswajalny przez organizm. Jego przyswajalność wynosi zaledwie jakiś 1%.

Najlepsze naturalne źródła krzemu

Dużo lepszym pomysłem będzie więc czerpanie krzemu z naturalnych produktów spożywczych, w których krzem pojawia się pod postacią znacznie lepiej przyswajalnego kwasu ortokrzemowego, charakteryzującego się biodostępnością na poziomie nawet czterdziestu procent. Taki kwas występuje głównie w żółtych owocach (np. bananie), wybranych warzywach oraz produktach zbożowych i – co ciekawe – mleczku pszczelim. Warto jednak wiedzieć, że jest on bardzo niestabilny, przez co pod wpływem różnych czynników potrafi niemalże całkowicie utracić swoje właściwości.

Czym jest krzem organiczny

Chcąc więc sięgnąć po najlepiej przyswajalną formę krzemu, należałoby wybrać krzem organiczny. Jest to bardzo stabilny pierwiastek. Organiczny krzem, często określany skrótem MMST, trafia do różnego rodzaju produktów farmaceutycznych i suplementów diety. W naturalnych wyrobach nie występuje, co wynika z tego, że produkuje się go sztucznie. Można go docenić za jego stabilność, biodostępność oraz trwałość. Niezależnie od tego, w jakich warunkach będzie stosowany, prawie zawsze tak samo zadziała na organizm. Krzem organiczny jak najbardziej powinien by suplementowany przez tych, którym zależy na pozyskaniu dodatkowych ilości tego pierwiastka w diecie.

Badania to podstawa

Suplementacja powinna być jednak przemyślana i dopasowana do aktualnych potrzeb organizmu. Zanim zakupi się kolejną porcję tabletek, warto by było się przebadać. Poziom krzemu można kontrolować, by po prostu nie łykać go na marne.